Nie przeglądaj telefonu przed snem!

W prasie, w internecie jak również w opracowaniach naukowych pojawia się coraz więcej informacji na temat szkodliwości urządzeń elektronicznych typu telefon, tablet czy laptop, z którymi coraz częściej mamy w zwyczaju zasypiać.

Ilu z Was zaraz przed snem serfuje po necie czy przegląda portale społecznościowe?

Jak się okazuje ma to skutki, które są już konkretnie określone.

Badania dowodzą, że może mieć to bezpośredni wpływ na jakość snu. Zwraca się uwagę na to, że wystawianie się na działanie sztucznego światła w sytuacji, gdy panuje mrok, wstrzymuje wydzielanie melatoniny koordynującej pracę zegara biologicznego. Wzrasta aktywność organizmu, co opóźnia zapadnięcie w sen i skraca go.

Te wyniki są alarmujące przede wszystkim z powodu dzieci i nastolatków, które w szczególności nadużywają telefonów i to właśnie w nocy, kiedy ich organizm szczególnie potrzebuje snu.

Brak snu może prowadzić do złego stanu emocjonalnego, do objawów podobnych do zespołu ADHD (hyper-aktywności i zaburzeń koncentracji), do depresji i do pogorszenia się wyników w nauce. To wszystko przez to, że nie jesteśmy w stanie w pełni się zregenerować.

Bez względu na to jaką mamy opinie na ten temat, warto zastosować się do paru wskazówek.

Przede wszystkim codziennie należy kłaść się spać i wstawać o podobnej porze. Przyzwyczajamy w ten sposób zegar biologiczny do stałego rytmu.

W godzinach porannych powinniśmy wystawiać się na działanie jasnego światła, wieczorem powinno ono zostać przygaszone, aby przygotować organizm do snu.

Ważne są także regularne ćwiczenia, a także unikanie nadmiernych posiłków zaraz przed snem.

Życie toczy się obecnie bardzo szybko, nie zawsze znajdujemy odpowiednią ilość czasu na sen, a skracanie sobie go i zaburzanie na pewno będzie miało swoje negatywne konsekwencje.

przed snem 1

przed snem 2

przed snem 3

promed | optyk
SZCZERBIŃSCY

SALONy OPTYCZNe
GABINETy OPTOMETRYCZNe

Al. Najświętszej Maryi Panny 9
42-200 Częstochowa
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00
sobota: 10:00 - 14:00
tel.: 500 166 671
e-mail: promed.optyk@gmail.com

Panorama Business Park
ul. gen. Leopolda Okulickiego 84/13
42-218 Częstochowa
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00
sobota: 10:00 - 14:00
kom.: 730 009 309
e-mail: promed.optyk@gmail.com

Salon promed | optyk należy do elitarnego grona: